Kompenzace Za Znamení Zvěrokruhu
Nastavitelnost C Celebrity

Zjistěte Kompatibilitu Znamení Zodiac

Vysvětleno: Jak zrušení pravidla o bráně venku povzbudí útočný fotbal

Za zavedením tohoto pravidla během Poháru vítězů pohárů v letech 1965-66 stály dvě základní myšlenky: povzbudit týmy, aby hrály útočný fotbal mimo domov; a zrušit zápasy play-off na neutrálním místě, což vedlo k logistickým a plánovacím problémům.

Polskému brankáři Wojciechovi Szczesnymu se nedaří zachránit během zápasu skupiny B fotbalového šampionátu Euro 2020 mezi Švédskem a Polskem v Rusku. (Foto: AP)

Ve snaze oživit dvojzápasy play off, zejména první ze dvou, vyřazovací kola Ligy mistrů, která je považována za nejtěžší klubovou soutěž na světě, a další pohárové turnaje v Evropě již nebudou mít kontroverzní pravidlo o venkovních gólech.

Ve čtvrtek evropský fotbalový řídící orgán UEFA oznámil, že od sezóny 2021-2022 zruší tolik diskutované pravidlo. Místo toho se nyní o zápasech, které jsou vyrovnané podle skóre po dvou zápasech, rozhodne 30 minut prodloužení.

Zpravodaj| Kliknutím dostanete do své doručené pošty nejlepší vysvětlení dne

Jaké je pravidlo o venkovních gólech?

Pokud je ve dvoukolovém zápase vyřazovacího kola celkové skóre vyrovnané po 180 minutách základní hrací doby, do dalšího kola postoupí tým, který vstřelil více gólů venku.

Například v semifinále Ligy mistrů v roce 2019 prohrál Tottenham Hotspur první zápas doma 1:0. Venku v Amsterdamu však vyhráli 3:2. Remíza byla vyrovnaná na 3:3, ale protože Tottenham vstřelil více gólů venku, byl prohlášen za vítěze.

V případě, že oba týmy vstřelily na konci obou zápasů doma i venku stejný počet gólů, platí standardní pravidla tie-breaku: 30 minut prodloužení, po kterém v případě potřeby následují penalty.

Proč bylo toto pravidlo zavedeno?

Pravidlo bylo poprvé použito při utkání druhého kola Poháru vítězů pohárů v listopadu 1965 mezi českým klubem Dukla Praha a maďarským Budapešť Honved. Remíza skončila 4:4 a Honved postoupil, protože venku vstřelil tři góly, o jeden více než Dukla, která v Budapešti dala jen dva.

Toto pravidlo bylo prosazeno v Evropském poháru, nyní Lize mistrů, v roce 1967 a od té doby se používá téměř na všech fotbalových turnajích po celém světě.

Proč bylo pravidlo zrušeno?

UEFA poskytla statistické důkazy, že za poslední čtyři desetiletí došlo ke snížení domácích výher a gólů v klubových soutěžích, které řídí. Orgán ve svém prohlášení uvedl: Statistiky od poloviny 70. let až do současnosti ukazují jasný trend neustálého snižování rozdílu mezi počtem výher doma/venku (z 61 %/19 % na 47 %/30 %) a průměrem. počet vstřelených branek na zápas doma/venku (od 2,02/0,95 do 1,58/1,15) v soutěžích mužů.

Prezident UEFA Aleksander Ceferin řekl: „Dopad pravidla je nyní v rozporu s jeho původním účelem, protože ve skutečnosti nyní odrazuje domácí týmy – zejména v prvních kolech – od útočení, protože se bojí inkasovat gól, který by dal jejich soupeři zásadní výhodu.

PŘIDEJ SE TEĎ :Express Explained Telegram Channel

Jak pravidlo ovlivnilo strategie?

Často to vedlo k nelítostným zápasům v prvním zápase, ve kterých se domácí tým zdráhal zapojit mnoho mužů dopředu, aby se vyhnuli inkasování gólů a přitom doufali, že ve druhém zápase trefí gól mimo domov. Pokud by skóre na konci první etapy zůstalo těsné, vedlo by to k otevřené druhé etapě, kde by oba týmy měly šanci vyhrát.

Proč bylo pravidlo kritizováno?

Mnoho trenérů toto pravidlo zbičovalo, zejména v Lize mistrů. V roce 2015, poté, co Arsenal vypadl francouzským Monakem (remíza skončila v součtu 3:3, ale Monako postoupilo, protože vstřelilo tři góly venku ve srovnání se dvěma Arsenalem), tehdejší manažer anglického týmu Arsene Wenger označil pravidlo za „zastaralé“. .

Mělo by se to počítat, možná po prodloužení, řekl Wenger novinářům. Toto pravidlo bylo vytvořeno v 60. letech, aby povzbudilo týmy k útoku mimo domov, ale fotbal se od 60. let změnil a váha venkovní branky je dnes příliš velká.

Wenger nebyl jediný, kdo tomu věřil. Manažer Atlética Madrid Diego Simeone poukázal na strategické nevýhody týmu, který hraje druhý zápas vyřazovací části doma, zvláště když nerozhodný výsledek jde do prodloužení. Simeone v květnu 2018 řekl: UEFA se potřebuje podívat na to, jak těžké je hrát druhý zápas doma, když váš soupeř má 30 minut navíc, ve kterých se jeden z jeho gólů počítá dvojnásob, když jako domácí nehrajete. mít tuto výhodu.

Také ve Vysvětleno| Proč Coca Cola neztratí spánek kvůli urážce Cristiana Ronalda

Jednala UEFA na základě některé z těchto kritik?

Ano. V září 2018 začala UEFA jednat s trenéry a od té doby bylo pravidlo přezkoumáváno. Mezi trenéry, se kterými hovořili, byli: Massimiliano Allegri, Carlos Ancelotti, Unai Emery, Paulo Fonseca, Julen Lopetegui, Jose Mourinho, Thomas Tuchel a Wenger.

Zástupce generálního sekretáře UEFA Giorgio Marchetti podle agentury Reuters řekl: Trenéři si myslí, že střílet góly venku není tak těžké jako v minulosti. Myslí si, že pravidlo by se mělo přezkoumat, a to je to, co uděláme.

Platilo během pandemie, kdy se hodně zápasů hrálo na neutrálních místech, pravidlo o venkovním gólu?

Ano. Ve skutečnosti Juventus a Bayern Mnichov kvůli tomuto pravidlu vypadly z loňské Ligy mistrů. Bayern ve čtvrtfinále remizoval celkem 3:3 s Paris St-Germain, ale prohrál na góly venku; stejně jako Juventus, který prohrál s Portem, přestože byl po dvou odehrách vyrovnaný na 4:4.

Které turnaje budou ovlivněny novým pravidlem?

Budou ovlivněny Liga mistrů, Evropská liga, Liga mistrů žen, Liga mládeže UEFA, Superpohár UEFA a nově vzniklá Evropská konferenční liga.